Čo zapríčiňuje desivé sny a ako ich prekonať

Zbaviť sa Nočných môrNedávno pribudol v poradni nový dotaz na tému ako prekonať nočné mory. Zlé a nepohodlné sny vedia pekne znepríjemniť celý proces spánku. Neraz sa dokonca stáva, že ľudia majú strach ísť spať, pretože sa obávajú toho, aké nepríjemné sny sa im budú zase snívať. Štatistické údaje vravia, že polovici dospelej populácie sa nočné mory snívajú príležitostne, pričom 8% celkovej dospelej populácie sa zlé sny snívajú bežne.

 

Čo sú to nočné mory?

Nočné mory sú desivé sny, v ktorých ožíva náš najhlbší strach, či najhoršia hrôza. Čokoľvek čoho sa silno a dlhodobo bojíte – to sú najpravdepodobnejšie scenáre pre vaše zlé sny.
V dnešnej západnej kultúre sme zvyknutí vravieť že obsahy našich snov sú „iba sny“. Avšak keď sa priamo nachádzame v nejakej hororovej snovej situácii, berieme ako neoddiskutovateľný fakt, že to, čo sa nám sníva a strach ktorý cítime, je reálny.

V snoch je možné všetko. Táto bezhraničnosť je úžasná, pretože nám dovoľuje zažívať nepredstaviteľne fantastické zážitky a potešenia, ktoré sú nedosiahnuteľné v bežnom bdelom živote. Na druhej strane, všetko čo si dokážete predstaviť a nechcete v bežnom bdelom živote zažívať, sa vám môže v sne snívať.

Príčina Nočných môr

V minulom článku som vysvetľovala, že sny sú tvorené z nášho podvedomia. Obsah nášho podvedomia je zároveň potencionálny obsah našich snov. Čiže všetky naše strachy, alebo vlastnosti našej osobnosti, s ktorými nesúhlasíme, vytláčame a ukladáme do nevedomia.
Takže všetky naše hlboko do podvedomia zatlačené strachy sa hlásia o pozornosť práve v snoch. Všetky aspekty našej osobnosti musia byť prejavené a keď nie sme schopní ich vyriešiť vedome, musíme ich teda vyriešiť v sne.

Nočné mory si vytvárame z vlastných obáv. Nebezpečie v sne sa objavuje viacej, keď ho očakávame. Dôležité je teda zbaviť sa bezdôvodného strachu a to aj v dennom živote.

Frekvenciu zlých snov môže ovplyvňovať choroba, stres, problematické vzťahy, či traumatické zážitky (taktiež alkohol, niektoré lieky a drogy). Nočné mory sa vyskytujú menej často, keď cítime istotu a bezpečie.

Zaujímavosťou je, že takmer nikdy sa nestáva, že by sa ľuďom v spánkových laboratóriach  snívali zlé sny. Je to preto, že majú pocit, že je sa na nich dáva pozor a že je o nich postarané.

Čelme nášmu strachu v snoch

Napriek tomu, že postavy a situácie v zlých snoch sú iba imaginárne, náš prežívaný strach z nich je skutočný. Väčšina ľudí, keď si uprostred nočnej mory uvedomí, že spí, sa rozhodne ihneď prebudiť. Keď sa stanete v sne skutočne bdelý, uvedomíte si, že sa vám nemôže nič stať a preto nieje potreba utekať zo sna pomocou toho, že sa zobudíte. Je lepšie zostať v sne a hrôze sa postaviť zoči voči – môže sa to preniesť aj do bežného života – pred problémami neutekám, ale čelíme im.

Liečime nočné mory

Ako teda zistiť presnejšie, z akého strachu sú živené vaše nočné mory?

1. Po zobudení zo zlého sna si celý sen zapíšte na papier

2. Analyzujte sen:
    – Aká bola téma sna
– V akom prostredí sa sen odohrával
– Akých osôb sa sen týkal (poznáte tie osoby z bežného života?)
– Akých objektov, nereálnych postáv sa sen týkal
– Presne definuje aké emócie ste cítili behom nočnej mory (strach, úzkosť, neistota,hnev)
3. Porovnajte sen s vašim bežným bdelým životom
– Je nočná mora odrazom vášho bežného života?
– Stala sa nedávno podobná situácia vo vašom bežnom živote?
– Videli ste nedávno film s podobnou témou?
– Stala sa podobná situácia vo vašom detstve?
4. Snažte sa porozumieť vášmu strachu
    – Viete spraviť vo vašom bežnom živote také opatrenia, aby ste čo najviac znížili pravdepodobnosť zlých     snov? (napr. prestať pozerať hororové filmy, prestať sa hádať s partnerom

Sugescia pred spaním

Autosugescia mimoriadne pomáha ľuďom pri prekonávaní desivých snov. Tesne pred spaním si vsugerujte, že sa vám budú snívať iba pekné a radostné sny. Snažte sa formulovať vety v prítomnom čase a snažte sa navodiť si želaný pocit aký chcete pociťovať pri vašich snoch. Takáto cielená sugescia sa veľmi rýchlo zapíše do vášho podvedomia a za krátky čas sa príjemné sny začnú prejavovať aj vo vašich snoch.

Lucídne snívanie a nočné mory

S lucídnym snívaním nočné mory absolútne vymiznú. Keď si totiž v sne uvedomujete, že snívate, uvedomujete si zároveň nehmotnú a iluzórnu podstatu sna. Vďaka tomuto porozumeniu, budete schopní okamžite zmeniť akúkoľvek snovú situáciu na niečo príjemné. Rozhodujúce je pevné a neochvejné uvedomenie, že vy ste tvorcom vášho sna a že vy si môžete určiť priebeh sna. Môžete vedome zmeniť akúkoľvek mysliteľnú snovú situáciu na čokoľvek čo si dokážete predstaviť. Čelenie konfliktom v sne zlepší vaše mentálne zdravie a zvýši vám sebavedomie.

Tags: , , ,

Michaela

Zamilovala som sa do Poznania a rozhodla som sa zasvätiť svoj život štúdiu vedomia a kultivácii životnej energie. Už 6 rokov sa aktívne venujem lucídnym snom a rozvoju bdelosti behom spánku a života. So svojimi skúsenosťami a znalosťami z tejto oblasti som sa nedávno rozhodla podeliť aj so širšou verejnosťou, pretože si myslím, že údelom každého človeka je práve rozširovanie vedomia a odhaľovanie tajomstva existencie. “Nejestvuje nič tajuplnejšie ako existencia.„