Ako vznikajú sny

Snová krajina a snívanieSny sú neoddeliteľnou súčasťou nášho života, málokto však vie z čoho sú tvorené a prečo sa nám vlastne snívajú. Napriek tomu, že si ráno nie vždy pamätáme čo sa nám snívalo, faktom je, že každému človeku sa počas noci sníva 3 až 5 snov.

 

 

Celý sen, celé snové prostredie a situácie ktoré sa v sne odohrávajú, sú tvorené naším podvedomím.
Naše nálady, myšlienky, emócie, mentálne obrazy, vnemy, inštinktívne reakcie, vedomie vlastnej identity – to všetko sú veci, ktorých si nie sme bežne vedomí, ale v našom podvedomí sú uložené vo svojej celkovej komplexnosti.
Keďže sny sú tvorené obrazmi z podvedomia, v sne sa naplno prejavujú všetky potlačené pocity a emócie. Súčasťou osobnosti človeka je aj súhrn vlastností a správania, s ktorým nesúhlasíme a vytláčame do podvedomia. Avšak, potlačené stránky našej osobnosti musia byť prejavené a prejavujú sa práve v našich snoch.

Rakúsky psychoanalytik Sigmund Freud veril, že sen súvisí s túžbami, potrebami, alebo myšlienkami, ktoré jedinec považuje za neprijateľné a vytláča ich do podvedomia. Tieto túžby, potreby a myšlienky predstavujú potenciálny obsah sna.
Potenciálny obsah sna je počas spánku manifestovaný na reálny obsah sna – teda osoby, situácie, emócie, pocity a vizuálne obrazy.
Podľa Freuda, tento mechanizmus vlastne chráni spiaceho jedinca, pretože mu umožňuje vyjadriť potlačené stránky osobnosti, pričom sa vyhne pocitom viny alebo úzkosti, ktoré by sa inak objavili, keby sa prejavili v plnej podobe pri vedomí.

Tenzin Wangyal vo svojej knihe Tibetská jóga sna a spánku píše o karmických stopách, ktoré sú základnou esenciou snov bežného človeka.

Karmické stopy sú ako fotografie, na ktorých sme zachytili všetky svoje skúsenosti. Každá reakcia podfarbená emóciou na akúkoľvek skúsenosť -na spomienky, pocity, vnemy či myšlienky – je ako stlačenie spúšte fotoaparátu. V tmavej komore svojich snov potom tento film vyvolávame.
Niektoré obrazy či stopy sa do nás hlboko vrývajú vplyvom našich silných reakcií, iné, vyvolané povrchnými skúsenosťami, v nás zanechávajú len nepatrnú stopu.
Ak žijeme život ktorým veľmi silno dujú vetry emócií, budú také aj naše sny, plné rôznych emócií, napr. Žiarlivosť, hnev a strach.
Pochopiteľne keď sú naše sny plné snových situácií a obrazov, ktoré v nás vyvolávajú tieto emócie, naplno to zamestná našu pozornosť, čiže si len ťažko uvedomíme že sa nám sníva sen a len ťažko precitneme v sne do lucidity.“

Na kurze Umenie snívať: lucídne sny si okrem iného predstavíme aj techniky na to, ako si zachovať neutrálnu myseľ a nereagovať prudko emocionálne na situácie, ktoré vzniknú v našom bežnom živote. Vďaka neutralite budete vytvárať stále menej a menej karmických stôp, čo sa automaticky prejaví aj v snoch, čiže vaše sny sa stanú pokojnejšie, príjemnejšie a bude v nich dostatočný priestor na to aby ste si uvedomili fakt, že sa vám sníva sen a tak precitli do lucidity.

Tags: , ,

Michaela

Zamilovala som sa do Poznania a rozhodla som sa zasvätiť svoj život štúdiu vedomia a kultivácii životnej energie. Už 6 rokov sa aktívne venujem lucídnym snom a rozvoju bdelosti behom spánku a života. So svojimi skúsenosťami a znalosťami z tejto oblasti som sa nedávno rozhodla podeliť aj so širšou verejnosťou, pretože si myslím, že údelom každého človeka je práve rozširovanie vedomia a odhaľovanie tajomstva existencie. “Nejestvuje nič tajuplnejšie ako existencia.„